Cría de caracoles Helix aspersa Müller

“Todo aquello que puedas o suenes hacer, comiénzalo. La audacia contiene en si misma genio, poder y magia”

Hodowla ślimaków – czy to się opłaca?

Każdy potencjalny hodowca, zanim podejmie decyzję o rozpoczęciu hodowli ślimaków, powinien zrobić solidną kalkulację kosztów, jakie musi ponieść.
Bardzo często można spotkać się z opinią, iż dochód ze sprzedaży ślimaków przewyższa o 100% koszty jego wyhodowania. By osiągnięty został taki rezultat należy spełnić kilka warunków. Dodatkowo do powyższej kalkulacji nie wliczamy kosztów związanych z zapewnieniem infrastruktury, zakupem stada reprodukcyjnego, ani transportem ślimaków do punktu skupu.
Szczególnie ten pierwszy, dotyczący infrastruktury, może być bardzo zróżnicowany. Dla przykładu:
– postawienie od podstaw jednego z pomieszczeń, w którym prowadzę reprodukcję nastawioną na uzyskanie ok. 20 000 kokonów, kosztowało mnie ok. 35 tys. zł;
– postawienie kolejnego o tych samych osiągach, natomiast używając innych materiałów kosztowało mnie już o 20 tys. zł mniej;
– koszt budynku postawionego przez zewnętrzną firmę budowlaną u jednego z współpracujących z nami hodowców wyniósł natomiast 60 tys. zł.
Kupując materiał jedynie na paśniki do parków zewnętrznych trzeba wydać około 20 000 zł (drewno z tartaku na wymiar) na 10 ton produkcji. Wyżej wymienione przykładowe wydatki poniesione na infrastrukturę, które przecież nie są ponoszone co roku, mają jednak duże znaczenie przy opracowaniu kalkulacji finansowej przy starcie hodowli.
Koszt zakupu stada reprodukcyjnego też jest bardzo różny i zależeć może od wielu czynników np. ilości zakupionych ślimaków, podpisanego kontraktu i wartości hodowlanej ślimaków.
Koszt eksploatacji budynków do reprodukcji również może być różny. Tutaj świetnym przykładem może być kwota, jaką wydamy na ogrzewanie – rzędu 1000 zł miesięcznie wykorzystując ekogroszek lub 4 razy wyższa przy instalacji olejowej.
Źródło wody (sieć/studnia) wykorzystywanej w trakcie hodowli również znacząco może wpływać na cenę wyhodowania każdego kilograma ślimaków. Kluczowa jest wielkość produkcji. Przy dużych hodowlach (10-15 ton i więcej) koszty jednostkowe są znacznie niższe niż przy hodowlach małych (do 10 ton). Koszt pracy ludzkiej też nie jest jednakowy i zależny od regionu Polski.
Podsumowując, koszt wyhodowania 1 kg ślimaków, w zależności od wspomnianych wcześniej czynników, wynosi ok 4-5 zł/ kg. Spotkałam się z hodowlą, gdzie koszty te były jeszcze niższe, ale i widziałam takie, gdzie przekraczały 6 zł.
Przy uśrednionej cenie skupu tj.ok.10 zł/kg każdy z nas musi przekalkulować czy hodowla ślimaków jest opłacalna. Czy te wspomniane na początku 100% jest dla mnie satysfakcjonujące? Trzeba tylko pamiętać, że hodowla oprócz nakładów finansowych wymaga od inwestora przede wszystkim czasu i systematyczności- zakup samych reproduktorów nie zapewni sukcesu.

lek. wet. Tomasz StempieńWspółpraca z nami!

Zostań hodowcą i zarabiaj z nami na ślimakach. Zapoznaj się z naszą ofertą.

Reproductores, pequeños caracoles, capullos
Pomoc przy założeniu hodowli
Alimentación
Equipos y accesorios

Przepisy kulinarne

Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt zaproponować Państwu wybrane przez nas przepisy na przygotowanie ciekawych potraw z udziałem ślimaka Helix aspersa Müller. Są to przepisy smaczne, zdrowe o łatwym poziomie przygotowania. Obrazujemy jak w prosty sposób, stworzyć interesujący a zarazem gustowny posiłek dla grona przyjaciół.

Przepisy kulinarne ze ślimaków

Contáctenos

 • Phone:
  885 246 046
 • Email:
  ecosnails@wp.pl
 • Adres:
  Gospodarstwo Rolne Ecosnails
  Stanisławów Drugi 8
  97-420 Szczerców