Hodowla ślimaka Helix aspersa Müller

“Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię.”

Hodowla ślimaków

Hodowla ślimaków nie jest w Polsce jeszcze popularnym zajęciem, przez co istnieje możliwość szybkiego rozwoju dla osób, które chcą się zająć tym rodzajem działalności. Duże zapotrzebowanie na ślimaka na rynku zachodnim oraz relatywnie niskie koszty produkcji w Polsce zapewniają rynek zbytu dla tego mięczaka. 
Helix aspersa Müller, zwany również „mały szary” („petit gris”), na dzień dzisiejszy jest najchętniej kupowanym oraz osiągającym dobre ceny, w porównaniu z innymi ślimakami, gatunkiem ślimaka hodowlanego. Dlatego właśnie hodowlą tego gatunku się zajęliśmy. Ponieważ hodowla ślimaków nie wymaga ani dużych nakładów finansowych, ani wielkich powierzchni użytkowych, a ich obsługa nie wiąże się z ciężką pracą fizyczną, przy odrobinie chęci i dyspozycji czasem wolnym, może zająć się nią każdy.  

Obecnie stosuje się trzy metody hodowli ślimaków z rodzaju Helix aspersa:


I. Hodowla zamknięta, przez cały rok w budynkach - jest ona najbardziej pracochłonna, wymaga największej inwestycji oraz jest ograniczona wielkością pomieszczeń przeznaczonych do chowu ślimaków. Koszt wyprodukowania 1 kg ślimaków jest również najwyższy spośród wszystkich trzech metod. Najwięcej jednak problemow przynosi utrzymanie odpowiedniej higieny w pomieszczeniach hodowlanych przez okres całego sezonu. Z tych właśnie względów nie jest to popularna metoda hodowli.

II. Hodowla latem w tzw. parkach zewnętrznych - wymaga pewnego doświadczenia w hodowli, a i nasz klimat nie sprzyja do końca takiej metodzie hodowli. Stosuje się ją przede wszystkim w celu dotuczenia ślimaków, które były zbyt małe w sezonie poprzednim i potrzebują jeszcze nieco czasu by nadawały się do zbiorów. Główną bazę pokarmową dla ślimaków stanowią tu rośliny zielone.

III. Hodowla w systemie mieszanym - najpopularniejsza z metod hodowli ślimaków w Polsce i zarazem najbardziej ekonomiczna. Reprodukcja prowadzona jest od wczesnej wiosny w budynkach, następnie wykorzystuje się ogrzewany tunel foliowy do odchowu małych ślimaków, a latem wspomniany wyżej park zewnętrzny.

Budynki inwentarskie: 
W zależności od wielkości stada podstawowego oraz rodzaju zastosowanego w nim wyposażenia hodowca powinien dysponować pomieszczeniem o powierzchni ok. 20 -30 m2 (przy wielkości stada zarodowego ok. 5 000 szt.), zaopatrzonym w bieżącą wodę, kanalizację, elektryczność, ogrzewanie oraz wentylację . Ma ono służyć do reprodukcji ślimaków oraz do wybierania i inkubacji kokonów, będących jej następstwem.

hodowla ślimaków

Parki hodowlane: 
Parki hodowlane służą do tuczu ślimaków. Są to odpowiednio przygotowane kwatery z bieżącą wodą, na świeżym powietrzu, które zapobiegają ucieczce ślimaków oraz chronią je przed naturalnymi wrogami, takimi jak ptaki czy gryzonie. Dobrze przemyślana konstrukcja parków znacznie przyspiesza i ułatwia pracę hodowcy. Ma też niemałe znaczenie ekonomiczne. Powierzchnia, jaką zajmują parki hodowlane zależy oczywiście od ilości stada opasowego. Aby wyhodować ślimaki dobrej jakości, należy zapewnić im odpowiednią przestrzeń - przyjmuje się, że na każdą tonę zbioru powinniśmy przeznaczyć minimum 400 m2 powierzchni kwatery. Przenoszenie ślimaków do parków hodowlanych zewnętrznych w maju można poprzedzić przetrzymaniem ich do połowy kwietnia w mniejszych kwaterach zorganizowanych w tunelach foliowych (takie rozwiązanie stosuję na swojej fermie. Pozwala ono na szybsze opuszczenie przez „maluchy” pomieszczenia zamkniętego, co pozytywnie wpływa na ich rozwój).

hodowla ślimaków

Warunki utrzymania: 
Jeżeli chcemy odnieść sukces w chowie ślimaków należy zapewnić im odpowiednie warunki utrzymania. Składają się na to: żywienie, temperatura, wilgotność, oświetlenie, wentylacja oraz ziemia w jakiej się rozmnażają.

Temperatura powietrza jest jednym z najważniejszych czynników prawidłowego przebiegu hodowli ślimaków. Optymalna temperatura do wzrostu ślimaków gatunku Helix aspersa Müller to ok. 15-20ºC w tunelu foliowym dla podrostków, ok. 20-25ºC w parkach zewnętrznych. Spadek poniżej 12ºC lub wzrost powyżej 30ºC spowalnia okres wzrostu ślimaków, gdyż przechodzą one w stan hibernacji.  Optymalna temperatura w pomieszczeniu do reprodukcji to ta zawarta w przedziale 16-19ºC.

Wilgotność optymalna dla wzrostu ślimaka wynosi 90% (±5%). Mięczaki są wtedy najbardziej aktywne, co sprzyja pobieraniu przez nie pokarmu. Zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do odklejenia się mięśnia wrzeciona ślimaka od muszli i śmierci, natomiast zbyt niska sprzyja wytwarzaniu epifragmy, co także nie jest pożądane. W hodowli stosuje się zraszanie stada wodą. W pomieszczeniu, w którym prowadzimy reprodukcję, używamy takiej o temperaturze ok. 15ºC, natomiast do zamgławiania parków zewnętrznych używamy już wody zimnej.

Oświetlenie w pomieszczeniach do reprodukcji jest równie ważne jak pozostałe czynniki. Odpowiednia długość dnia świetlnego stymuluje ślimaki do zwiększonej aktywności, a co za tym idzie do intensywnego rozmnażania się. Właśnie z tego powodu zaleca się oświetlać stado reprodukcyjne przez ok. 18 h/dobę za pomocą światła sztucznego. Pomieszczenie do reprodukcji powinno być pozbawione światła dziennego- oświetlenie sztuczne pozwala regulować nam moment zapadania nocy u ślimaków, co jest istotne ze wględu na to, że tuż przed jej nastaniem musimy zakończyć ich oprzątanie i karmienie (najwygodniej jest to robić w godzinach dla nas jeszcze dziennych).

Wentylacja, czyli wymiana powietrza, jest czynnikiem istotnym z powodu powstawania dużych ilości toksycznych gazów w okresie reprodukcji. Gazy te działają drażniąco na organizm ślimaka oraz mogą osłabić jego odporność. Czynnikiem determinującym siłę zamontowanego wyciągu jest wilgotność powietrza. Niejednokrotnie przekracza ona 100% w momencie codziennego mycia pomieszczeń, a długo utrzymująca się powyższa wartość jest niewskazana na tym etapie hodowli. Dlatego bardzo istotne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza.
Wszystkie opisane wyżej czynniki można łatwo regulować za pomocą odpowiednich czujników i sterowników, które można nabyć niewielkim kosztem.

hodowla ślimaków

Ziemia wykorzystywana w hodowli ślimaków powinna być odpowiednio przygotowana. Ta stosowana w doniczkach do znoszenia jaj powinna mieć pH lekko kwaśne do obojętnego (pH 5,5-7,0), aby reproduktory chętnie się w nią wkręcały.

hodowla ślimaków

Najistotniejsza jest jednak jej przepuszczalność i konsystencja. Idealna ziemia to ziemia próchnicza, dobrze przepuszczająca wodę oraz wolna od drobnoustrojów i pasożytow ślimaczych. W celu „wyjałowienia” ziemi poddajemy ją obróbce termicznej w temp ok. 260ºC przez 5-10 min. Do inkubacji jaj przyjęło się stosować ziemię o odczynie kwaśnym (pH 3,5-4,5), co zapobiega rozwojowi drobnoustrojów w inkubatorach. Najczęściej stosowany jest kwaśny torf. Uważać należy na perlit stosowany przez niektórych hodowców, gdyż może zawierać metale ciężkie (negatywnie wpływają na rozwój ślimaków). W parkach hodowlanych podłoże powinno być przepuszczalne oraz zawierać pewną ilość wapnia.

Żywienie ślimaków odpowiednimi paszami pozwala na uzyskanie szybkiego i zdrowego przyrostu oraz na zoptymalizowanie hodowli. Istnieją dwa rodzaje pokarmu dla ślimaków. Pokarm ze świeżych roślin oraz w postaci gotowych pasz uzyskanych z właściwie dobranych komponentów. W swojej hodowli używam obu w zależności od etapu rozwoju ślimaków. Podstawę diety stanowią pasze i dodatki paszowe dla ślimaków firmy Nutri-Stemp.

hodowla ślimaków

Dodatkiem podczas tuczu ostatecznego jest zielonka, wysiewana w parkach zewnętrznych wczesną wiosną.

hodowla ślimaków

Początek hodowli: 
Hodowlę ślimaków można rozpocząć na różne sposoby: 
- od jajeczek,

hodowla ślimaków

- od podrostków, czyli małych ślimaków, 

hodowla ślimaków

- od stada rodzicielskiego, czyli od dorosłych i dojrzałych płciowo ślimaków, które rozmnażamy i odchowujemy potomstwo.

hodowla ślimaków

Wszystkie szczegóły hodowli oraz pomoc przy jej zakładaniu i prowadzeniu udzielane są bezpłatnie naszym kontrahentom.
Podchodzimy profesjonalnie do naszych partnerów, jesteśmy do ich pełnej dyspozycji.
Wasz sukces hodowlany jest także naszym sukcesem!
Zapraszamy również na naszego bloga (http://ecosnails.bloog.pl/), gdzie można uzyskać dodatkowe informacje.

Zespół Gospodarstwa Hodowlanego EcosnailsWspółpraca z nami!

Zostań hodowcą i zarabiaj z nami na ślimakach. Zapoznaj się z naszą ofertą.

Reproduktory, podrostki, kokony
Pomoc przy założeniu hodowli
Pasze dla ślimaków
Sprzęt i akcesoria

Przepisy kulinarne

Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt zaproponować Państwu wybrane przez nas przepisy na przygotowanie ciekawych potraw z udziałem ślimaka Helix aspersa Müller. Są to przepisy smaczne, zdrowe o łatwym poziomie przygotowania. Obrazujemy jak w prosty sposób, stworzyć interesujący a zarazem gustowny posiłek dla grona przyjaciół.

Przepisy kulinarne ze ślimaków

Szybki kontakt

 • Telefon:
  885 246 046
 • Email:
  ecosnails@wp.pl
 • Adres:
  Gospodarstwo Rolne Ecosnails
  Stanisławów Drugi 8
  97-420 Szczerców