Hodowla ślimaka Helix aspersa Müller

“Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię.”

Obsługa parku hodowlanego

Kiedy nadejdzie moment przeniesienia podrostków z tunelu foliowego do parków zewnętrznych hodowca może powiedzieć, że skończył się natłok codziennej pracy. Mniejsza liczba godzin, jaką będziemy potrzebowali teraz na obsługę hodowli będzie trwała aż do zbiorów. Poniżej przedstawiamy chronologiczny przebieg prac związany z parkami zewnętrznymi.

Przygotowanie kwater zewnętrznych:
Jeżeli ślimaki zamierzamy hodować pierwszy sezon, nad przygotowaniem podłoża w kwaterach trzeba pomysleć już jesienią poprzedzającą rozpoczęcie hodowli. Należy pozbyć się wtedy wszelkiej roślinności występującej na danym gruncie (UWAGA!!! mechanicznie, bez użycia herbicydów).

Obsługa parku hodowlanego

Zakładając, że jesienią wstępnie pozbyliśmy się niepotrzebnej roślinności lub jest to nasz drugi sezon, na przełomie marca i kwietnia (jeżeli pogoda nam na to pozwala) ostatni już raz dokonujemy spulchnienia ziemi glebogryzarką. W tak przygotowany grunt możemy wysiać roślinność przeznaczoną dla ślimaków. Termin siewu zależy od rodzaju roślinności, jaką planujemy zastosować. Wielu hodowców uważa tzw. PERKO za najlepszą dla ślimaków roślinę, ponieważ tworzy ona zwartą masę zieloną oraz nie wybija w kwiat. Minusem tej rośliny jest jej cena- czterokrotnie wyższa od np. BRACHINY, która z kolei lubi pójść w kwiat, gdy wysiejemy ją za wcześnie.

Obsługa parku hodowlanego

W swoim gospodarstwie stosuję specjalnie przygotowaną mieszankę 5 rodzajów nasion. Można ją zakupić na stronie nutri-stemp.com.
Po wysianiu roślinności pamiętajmy o jej podlewaniu, by zdąrzyła wzejść oraz odpowiednio urosnąc przed pojawieniem się przyszłych lokatorów. Gdy roślinność wzejdzie rozstawiamy karmniki na polu. Można wystawić od razu wszystkie lub co drugi, by w początkowym etapie zostawić więcej przestrzeni dla roślinności. Docelowo na każde 100 m2 sektora wystawiamy 50 szt. paśników w rozmiarze ok. 1,5 m x 0,5 m.

Obsługa parku hodowlanego
Przenoszenie podrostków z tunelu foliowego do kwater:
W zależności od sposobu, w jaki przechowywaliśmy ślimaki w tunelu foliowym, wynosimy je do parku bezpośrednio na paletach lub na ekranach foliowych i tam omiatamy. Pamiętajmy, aby z podrostkami pracować zawsze „na mokro” by nie uszkadzać delikatnych jeszcze skorupek. Przenosiny wykonujemy na przełomie kwietnia/maja, jeżeli stosujemy siatki cieniujące, które ochronią ślimaki przed przygruntowymi przymrozkami. Jeżeli jest to park otwarty to zazwyczaj po tzw. „zimnych ogrodnikach” (po połowie maja), chyba że roślinność jest już na tyle duża, iż zdoła spełnić rolę ochronną, jak wyżej wspomniana siatka.

Codzienna obsługa parków:
Przez cały dzień, aż do godzin wieczornych, przy ślimakach w parku zewnętrznym nie wykonujemy żadnych prac. Dopiero gdy Słońce nie jest już ostre, załączamy system zamgławiający parki. Po odpowiednio długim zroszeniu sektorów możemy przystąpić do karmienia ślimaków wysypując im paszę bezpośrednio na drewniane karmniki oraz roślinność zieloną.

Obsługa parku hodowlanego

Po wysypaniu paszy ponownie załączamy system zamgławiający w celu jej delikatnego nawilżenia, co zachęca ślimaki do zwiększonego żerowania i tym samym stymuluje ich szybszy wzrost. Dodatkowo, automatyczne zamgławianie parków możemy stosować w nocy przy suchym sezonie.
Pozostałe czynności związane z obsługą parków zewnetrznych:
Wraz ze wzrostem ślimaków należy obserwować co dzieje się w sektorach. Gdy widzimy podupadającą higienę pola, należy zacząć stosować probiotyki, które zapobiegną gniciu resztek pokarmu i odchodów. Przy zastosowaniu odpowiedniego probiotyku zanieczyszczenia zamiast gnić, będą fermentować i szybko znikać z pola. Jednocześnie przy zastosowaniu probiotyków wspomagamy wzrost wysianych w sektorze roślin oraz przyczyniamy się do zwiększenia zdrowotności samych ślimaków.
Trzeba również obserwować, czy nie występuje przegęszczenie ślimaków na paletach. Jeżeli zauważymy taką sytuację, należy niezwłocznie dostawić kolejne palety/paśniki lub rozrzedzić ślimaki przenosząc je w pusty sektor. W przeciwnym wypadku nie będą rozwijały się prawidłowo i może dojść do spadku ich jakości.
Jednym z ważniejszych czynników zmniejszającym liczbę zebranych z parków ślimaków są szkodniki. Niestety jest ich bardzo wiele, a nie można zignorować żadnego z nich. Póki ślimak jest mały zagrażają mu chrząszcze biegające, żaby i ropuchy, jaszczurki oraz ptaki. Nie możemy dopuścić by wyżej wspomniane osobniki zadomowiły się w sektorach. Wraz ze wzrostem naszych mięczaków pojawiają się kolejni drapieżcy- jeże, krety, nornice i szczury. Te ostatnie potrafią zrobić bardzo duże spustoszenie. Obserwowaliśmy wielokrotnie hodowle, gdzie po żniwach w parkach pojawiały się szczury i konsekwentnie opróżniały ze ślimaków paletę po palecie. Duża populacja tych gryzoni potrafi w ciągu 3 tygodni zniszczyć 10 tonową plantację. W związku z powyższym, hodowlę należy tak zabezpieczyć przed szkodnikami, by już na samym początku tuczu nie odnotowywać strat. Stacje deratyzacyjne usytuowane naokoło parków to minimum, jakie powinniśmy zapewnić.

Zbiory:
Wraz z nastaniem sierpnia / września rozpoczynamy zbiory, które mogą potrwać nawet do listopada.

Obsługa parku hodowlanego

Wszystko zależy od wielkości hodowli oraz sposobu zbioru. Możemy zebrać wszystkie ślimaki za jednym razem na sam koniec sezonu lub też systematycznie wybierać spośród stada dojrzałe osobniki. Obie metody mają swoje plusy i minusy. Rozpatrujemy tu głównie możliwość przygotowania odpowiedniej infrastruktury pod prace związane z przygotowaniem ślimaków do sprzedaży, jak również spożycie paszy różniące się znacząco w obu metodach.

lek. wet. Tomasz StempieńWspółpraca z nami!

Zostań hodowcą i zarabiaj z nami na ślimakach. Zapoznaj się z naszą ofertą.

Reproduktory, podrostki, kokony
Pomoc przy założeniu hodowli
Pasze dla ślimaków
Sprzęt i akcesoria

Przepisy kulinarne

Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt zaproponować Państwu wybrane przez nas przepisy na przygotowanie ciekawych potraw z udziałem ślimaka Helix aspersa Müller. Są to przepisy smaczne, zdrowe o łatwym poziomie przygotowania. Obrazujemy jak w prosty sposób, stworzyć interesujący a zarazem gustowny posiłek dla grona przyjaciół.

Przepisy kulinarne ze ślimaków

Szybki kontakt

 • Telefon:
  885 246 046
 • Email:
  ecosnails@wp.pl
 • Adres:
  Gospodarstwo Rolne Ecosnails
  Stanisławów Drugi 8
  97-420 Szczerców